Chamaeleo Calyptratus (Chameleon jemenský)
Chamaeleo calyptratus (chameleón jemenský) má výjimečně vysokou přilbu (u dospělého samce ční do výše až 8 cm) a výrazný hrdelní hřeben. Také na hřbetě má vysoký hřeben tvořený jedinou řadou šupin. Samci dosahují celkové délky i s ocasem až 65 cm, samice 45 cm. Jejich zbarvení je mimořádně pestré a výrazně se mění v závislosti na stavu a náladě jedince.
Tento druh obývá horské a podhorské polopouště na jihu Arabského poloostrova až do výšek 2500 m nad mořem. Žije ve větvích akácií, na kukuřici, na sukulentech a keřích. Přes den se obvykle zdržuje ve výšce 1 - 3 m, noci tráví na koncích nejvyšších větví stromů.
Chameleon jemenský je velice žravý (nemůže si pomoci, vinou svého krátkého střeva tráví jen velice nedokonale) a požírá prakticky vše, co se hýbe až do velikosti čtyřtýdenní myši. Kromě běžných druhů hmyzu - dává přednost mouchám. a cvrčkům - se živí i ještěrkami, gekony, žížalami a ptačími holátky. Kromě živé potravy přijímají dospělí jedinci i potravu rostlinou a to jak zelené listy (např. filodendron) ale také květy a plody. jako jsou např. rajská jablka, broskve, banány, mandarinky, a pod.
Do potravy je třeba přidávat vitaminové přípravky. a drcené vaječné skořápky, do vody např. přípravek Combinal AD3 nebo Reptilin.
V teráriích je možné chovat pár., ale jen za předpokladu terária o rozměrech alespoň 120 x 90 x 100 cm. V takovém případě se zvířata vzájemně nenapadají, mimo období páření se samec a samice obyčejně ignorují. Pro chov jednotlivce postačí terárium o velikosti 80 x 70 x 150 cm vyhříváme na 28 - 35°C. V noci teplotu snížíme na 22°C. Mladým jedincům rosíme několikrát denně nejen kvůli zvyšování vlhkosti, ale také proto, že chameleóni pijí vodu, kterou slízávají z listů rostlin.
Do jednoho terária z důvodu vysoké agresivity nikdy neumísťujeme více než jednoho samce.
Samice dospívají v šesti až sedmi měsících, samci o něco později. V té době je třeba je od sebe oddělit, protože se začínají napadat a mohlo by dojít ke zranění nebo i úmrtí slabšího z nich. Připouštíme je k sobě pouze za účelem páření. V přírodě se tito chameleóni páří v září a v říjnu, v teráriu průběžně. Samec a samice se navzájem provokují výstražným zbarvením, nafukují se a předstírají útoky. Samotná kopulace trvá asi 5 minut. Po přibližně 30 - 45 dnech březosti snáší samice 20 - 70 vajec do asi 20 cm hluboké jamky, kterou ihned po snůšce zahrabe. Do roka může mít jedna samice až tři snůšky, kladení vajec ji ovšem velice vyčerpává a je nutné ji v tomto období zásobovat zvlášť vydatnou a pestrou stravou obohacenou vitaminy a vápníkem.
Vejce inkubujeme ve vlhkém vermikulitu při teplotě 30°C (v noci musíme teplotu snížit na 22°C). Mláďata se líhnou za 150 - 220 dní. Již několik hodin po vylíhnutí je možné mláďatům předložit potravu - přiměřeně malé cvrčky. Vyžadují vlhkost nad 70 % a tedy častější rosení.